Fritsche

Claudia Fritsche

Former Ambassador of Liechtenstein to the United States

Ambassador Claudia Fritsche served as the first resident Ambassador of Liechtenstein in Washington from 2002-2016, after leaving her post in New York, where she had served as the Permanent Representative of the Principality of Liechtenstein to the United Nations from 1990 to 2002.

Ambassador Fritsche served as Vice President and Member of the General Committee of the United Nations General Assembly during its 48th Session. From June 1999 to September 2002, she served as President of the International Association of Permanent Representatives to the United Nations. Since December 2000, Ambassador Fritsche was also accredited as non-resident Ambassador to the United States.

Before assuming her post as Permanent Representative of the Principality of Liechtenstein to the United Nations, Ambassador Fritsche was assigned to the Liechtenstein Embassy in Berne/Switzerland in July 1987 as First Secretary and Chargés d'affaires. And from September 1989, she served simultaneously as First Secretary and Chargés d'affaires at the Liechtenstein Embassy in Vienna. Between June 1989 and May 1990, Ambassador Fritsche also represented her government in the EFTA/EC Working Group on "Flanking Policies."

Ambassador Fritsche joined the Office for Foreign Affairs of the Principality of Liechtenstein in June 1978 and served in a variety of diplomatic functions, inter alia secretary to the Liechtenstein parliamentary delegations to the Council of Europe and to the European Free Trade Association.

From February 1983 until May 1990, she was deputy to the Permanent Representative of Liechtenstein to the Council of Europe in Strasbourg. She represented the Liechtenstein government on the European Committee on Equality between Women and Men (CEEG) from April 1987 until August 1990, while also chairing the Liechtenstein National Committee on Equality between Women and Men.